Wyjazd Studyjny - projekty grantowe oraz lokalne inicjatywy - relacja z wyjazdu

Wyjazd Studyjny - projekty grantowe oraz lokalne inicjatywy - relacja z wyjazdu



W dniach 7-11 października 2018 roku 18 przedstawicieli organizacji pozarządowych, gminnych ośrodków kultury, Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz mieszkańców z obszaru realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju dla obszaru Lokalnej Grupy Działania - Fundusz Biebrzański, wzięło udział w wyjeździe studyjnym pt. Wyjazd studyjny – projekty grantowe oraz lokalne inicjatywy w ramach projektu pt.: „Wsparcie kosztów bieżących i aktywizacji Lokalnej Grupy Działania – Fundusz Biebrzański na 2018 rok” współfinansowanego ze środków EFS w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 do Lokalnej Grupy Działania „Zielone Bieszczady”. 

Wyjazd miał na celu poznanie dobrych praktyk w zakresie realizacji projektów grantowych oraz lokalnych inicjatyw realizowanych na obszarze LGD „Zielone Bieszczady”, czego efektem mogą być nowe inspiracje do realizacji projektów grantowych jak i innych projektów na naszym obszarze. Dodatkowo wyjazd miał na celu stworzenie platformy do współpracy oraz wymiany zdań na temat wzajemnych potrzeb czy kierunków jakie można realizować w przyszłości.

Ze względu na odległość pierwszy i ostatni dzień poświęcony był na przejazd. W drugim dniu wizyty studyjnej poznaliśmy przewodniczkę, która jest jednocześnie pracownikiem Fundacji Bieszczadzkiej, dzięki czemu zna doskonale lokalne inicjatywy i zrealizowane projekty na obszarze LGD „Zielone Bieszczady”. Zwiedzaliśmy miejsca i obiekty silnie dofinansowane ze środków unijnych (AstroArboretum w Stuposianach, Zagroda pokazowa żubrów w Mucznem) jak i miejsce, które przez swój statut bardzo trudno jest wesprzeć (Cerkiew Bojkowska wpisana na listę UNESCO). Zwiedziliśmy również Ekomuzeum „W krainie Bojków” oraz miejsca, które otrzymały certyfikat „GoToCarpathia” (Pracowna artystyczna na „Na dwie ręce” i agroturystykę „U Prezesa”).
Trzeciego dnia wizyty odwiedziliśmy Stację Główną Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych w Urzercach Mineralnych, która została zrealizowana dzięki środkom  PROW na lata 2007-2013 i nagrodzona drugim miejscem w skali kraju jako najlepszy pomysł w kategorii indywidualnej, a następnie przejechaliśmy drezynami trasę 14 km Ucherce Mineralne - Jankowiec – Ucherce Mineralne. Po przejeździe udaliśmy się do bieszczadzkiej szkoły rzemiosła gdzie po prezentacji filmu edukacyjnego o kaligrafii wzięliśmy udział w zajęciach z kaligrafii. Następnie po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia na tle muralu znajdującego się na szczytowej ścianie szkoły przejechliśmy do Ustrzyk Dolnych. Odwiedziliśmy Muzeum Młynarstwa   i Wsi gdzie poczęstowano nas potrawami regionalnymi.
Po przyjeździe do Lutowisk przedstawiciel Fundacji Bieszczadzkiej opowiedział nam o dobrych praktykach dotyczących rozwoju zielonej turystyki w regionie oraz aktywności społecznej na obszarach wiejskich, pokazując zrealizowane projekty na obszarze miejscowości. Na miejscu odwiedziliśmy również pracownię „Stare Kino”, gdzie właściciele opowiedzieli swoją historię i zachęcili do korzystania z funduszy unijnych, z których ochoczo korzystają (m.in. certyfikat „GoToCarpatchia” - dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej).  
Czwartego dnia niebywałą atrakcją był rejs po zalewie Solina oraz spacer po zaporze. Następnie uczestnicy udali się na spotkanie z Lokalną Grupą Działania „Zielone Bieszczady”. Po zapoznaniu się i porównaniu obu LGD-ów, pracownik przedstawił nam jak rozdysponowywano środki unijne oraz jakie działania planowane są w najbliższym okresie do realizacji. Dzięki wcześniejszemu naocznemu poznaniu zrealizowanych projektów, uczestnicy mieli dużo pytań co do ich realizacji. Dodatkowo uczestników zainteresowała forma funkcjonowania LGD-u, gdyż w ramach działania jest on jednostką uzyskującą dochód z prowadzenia kuchni jak i sprzedaży pamiątek. 
.  
Serdecznie dziękujemy uczestnikom za wspólnie spędzony czas, a także organizatorom za pomoc w przygotowaniu i organizacji wyjazdu studyjnego oraz pani Katarzynie Karaś za profesjonalne przewodnictwo i udostępnienie fotografii z odbytej wizyty.
      
 

Top