Warsztaty kulinarne 15-16 czerwca 2019 r.


"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"
 
Lokalna Grupa Działania – Fundusz Biebrzański we współpracy z LGD Kalvarija przeprowadziła w dniach 15-16.06.2019 r. warsztaty kulinarne dla przedsiębiorców z branży turystycznej, kwaterodawców, producentów żywności oraz kucharzy. Zrealizowano je w ramach projektu pt. „Nowoczesna Odsłona Tradycyjnych Europejskich Smaków Polski  i Litwy” finansowanego w ramach Europejskiego Funduszu Regionalnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania”.

Warsztaty kulinarne poprowadziła finalistka programu kulinarnego „Hell’s Kitchen” – Paulina Makarska. Celem ich było przeszkolenie uczestników w innowacyjnym przygotowywaniu i podawaniu  potraw charakterystycznych dla obszarów partnerów projektu.
Uczestnicy warsztatów przygotowali potrawy takie jak knedle z truskawkami z Korycina i lawendą, gofry ziemniaczane z suszoną kaczką i zsiadłym mlekiem, dekonstrukcje kartaczy czyli paczki z ciasta ziemniaczanego z dzikiem, dekonstrukcje leszcza w zalewie octowej czyli ceviche z okonia z octem z szarej renety z tatarakiem, sałatkę z pomidorów z domową ricottą, dwie dekonstrukcje pierogów: pierwsza z kapustą i grzybami czyli bułkę na parze z kiszoną kapustą w tempurze i kanią oraz drugą czyli pierożki na parze z karasiem i ziołami, długo pieczony boczek z kurkami i morelami, rumiankowy cream brule.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i włożenie swego wkładu w powstawanie książki kulinarnej i mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenie zainspiruje Państwa do własnej dekonstrukcji tradycyjnych potraw, jak i do stosowania rodzimych produktów w tworzeniu typowo regionalnych dań.

Top