Relacja z wizyty studyjnej ph.: Magiczna Suwalszczyzna w dniach 9-10.05.2023 r.

                                                                                           
                                                                         „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”


W dniach 9 – 10.05.2023 r. odbyła się wizyta studyjna ph.: „Magiczna Suwalszczyzna”, zorganizowana w ramach projektu współpracy „Produkt Lokalny Naszą Wartością”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania" w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 w zakresach: Wzmocnienie kapitału społecznego, w tym przez podnoszenie wiedzy społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych, także z wykorzystaniem rozwiązań innowacyjnych; Zachowanie dziedzictwa lokalnego; Promowanie obszaru objętego LSR, w tym produktów lub usług lokalnych oraz lokalnej przedsiębiorczości; Stworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości na obszarze LSR.

W wyjeździe udział wzięło 15 osób – przedstawiciele m.in.: kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń, samorządu. Celem dwudniowego wyjazdu było zapoznanie uczestników z produktami lokalnymi Suwalszczyzny, m.in. wizyta w siedzibie Stowarzyszenia Macierzanka – słynącego z produkcji popularnego regionalnego sera podpuszczkowego Wiżajny i Rutka Tartak oraz wizyta w Suwalsko – Sejneńskiej Lokalnej Grupie Działania. Wizyta przyczyniła się do nabycia wiedzy w zakresie sposobu identyfikacji i promocji produktu lokalnego, jak również poznania dobrych praktyk w zakresie wykorzystania lokalnego dziedzictwa kulinarnego, przyrodniczego i kulturowego dla poprawy jakości życia mieszkańców na terenach wiejskich.

Pierwszy dzień wizyty studyjnej rozpoczęliśmy od zwiedzania z przewodnikiem m.in.: Cisowej Góry – jednego z najpiękniejszych punktów widokowych na Suwalszczyźnie. Z jej szczytu zobaczyliśmy piękne tereny Suwalskiego Parku Krajobrazowego z polodowcowymi wzgórzami, ukrytymi w dolinach jeziorami i pejzażem pól uprawnych. Następnie wspięliśmy się na punkt widokowy „U Pana Tadeusza” we wsi Smolniki, położonej przy północnej granicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Z ustawionej drewnianej platformy (225 metrów n.p.m.) mogliśmy zobaczyć naprawdę niezwykły widok. Widać stąd było północno-wschodnią część Suwalskiego Parku Krajobrazowego oraz jeziora kleszczowskie (Kojle i Perty oraz Purwin). Są one usytuowane w centralnej części panoramy rozciągającej się z tego punktu. W oddali zobaczyć można góry: Jesionową, Cisową i Krzemieniuchę. Kolejnym punktem naszego wyjazdu była wizyta u producenta regionalnego sera wytwarzanego w rejonie Wiżajn i Rutki Tartak, u Pani Barbary Żeliszczak. Pani Barbara jest prezesem Stowarzyszenia „Macierzanka”. Ser z „Macierzanki” to chluba Suwalszczyzny, niedawno doceniona oficjalnie przez organizację Slow Food Polska. Wizyta była również okazją do zobaczenia dwóch potężnych wiaduktów nieczynnej linii Klejowej Gołdap –  Żytkiejmy znajdujących się za wsią Stańczyki. Mosty w Stańczykach są najwyższymi na linii i jednymi z najwyższych w Polsce. Długość - 200m i wysokość 36m. W następnej kolejności udaliśmy się nad Jezioro Hańcza które jest najgłębszym jeziorem w Polsce, ale także w Europie niżowej. Skrywa w sobie unikatową florę i faunę, a plaże jeziora pokryte są rozległymi głazowiskami. Pierwszy dzień wizyty zakończono uroczystą kolacją, podczas której uczestnicy mieli okazję poznać i wymienić się doświadczeniem między sobą.

Drugiego dnia wizyty studyjnej odwiedziliśmy Suwalsko – Sejneńską Lokalną Grupę Działania. Wizyta była okazją do nabycia wiedzy w zakresie sposobu identyfikacji i promocji produktu lokalnego, jak również poznania dobrych praktyk w zakresie wykorzystania lokalnego dziedzictwa kulinarnego, przyrodniczego i kulturowego dla poprawy jakości życia mieszkańców na terenach wiejskich. Wkrótce potem udaliśmy się do Muzeum im. Marii Konopnickiej Oddział Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Na zakończenie wizyty studyjnej zwiedziliśmy Klasztor na Wigrach który jest prawdziwą perłą architektury i najcenniejszym zabytkiem sakralnym Suwalszczyzny.

Program spotkania i przebieg wizyty spotkał się z dużym zainteresowaniem i pozytywnymi opiniami uczestników.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas !!!
  


               
                                        

Top