Relacja z wizyty studyjnej na terenie Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Kraina Mlekiem Płynąca” w dniach 27-28.09.2022 r.

                                                                                            
                                                                        
 „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”


W dniach 27-28.09.2022 r. odbyła się wizyta studyjna na terenie Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Kraina Mlekiem Płynąca”, zorganizowana w ramach projektu współpracy „Produkt Lokalny Naszą Wartością”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania" w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 w zakresach: Wzmocnienie kapitału społecznego, w tym przez podnoszenie wiedzy społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych, także z wykorzystaniem rozwiązań innowacyjnych; Zachowanie dziedzictwa lokalnego; Promowanie obszaru objętego LSR, w tym produktów lub usług lokalnych oraz lokalnej przedsiębiorczości; Stworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości na obszarze LSR.

W wyjeździe udział wzięło 15 osób – przedstawiciele m.in.: kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń, fundacji, samorządu. Wizyta studyjna miała na celu obserwację dobrych praktyk z zakresu wykorzystania tradycji i kultury kurpiowskiej oraz wymianę wiedzy i doświadczeń w zakresie współpracy na rzecz rozwoju obszarów wiejskich pomiędzy uczestnikami a przedstawicielami wizytowanych miejsc w powiecie łomżyńskim.

Pierwszego dnia wizyty studyjnej odwiedziliśmy Partnera projektu Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Kraina Mlekiem Płynąca”. Następnie odbyło się spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Turośli z członkami zespołów kurpiowskich, podczas którego uczestnicy mieli możliwość obejrzenia występu artystycznego przygotowanego przez Zespół TUROŚLANIE, Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Turośli oraz grupę skrzypaczek. Kolejnym odwiedzanym miejscem było Centrum Edukacji Kulturalnej w Turośli zlokalizowanej w „Wiatraku Koźlaku”, w którego zasobach znajduje się ponad 500 sztuk eksponatów. Są to między innymi dawne sprzęty gospodarstwa domowego, wyroby z ceramik, szkła, meble, rzeźbione figury świętych oraz wyroby sztuki ludowej. Wizyta była również okazją do zwiedzenia zabytkowego kościoła Rzymskokatolickiego pw. św. Jana Chrzciciela w Turośli. Pierwszy dzień wizyty zakończono kolacją kurpiowską, podczas której uczestnicy mieli okazję poznać i wymienić się doświadczeniem z przedstawicielami lokalnych kół gospodyń wiejskich oraz samorządów z obszaru Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Kraina Mlekiem Płynąca”.

Drugi dzień wizyty studyjnej rozpoczęliśmy warsztatami rękodzieła ludowego w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbójnej, na których uczestnicy mogli własnoręczne wykonać tradycyjne kwiaty kurpiowskie z bibuły oraz wycinanki. Na zakończenie wizyty studyjnej zwiedziliśmy Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. Obiekt w malowniczo położonym miasteczku na skarpie nad rzeką Narwią w przeszłości był główną siedzibą kurpiowskich bartników. Skansen Kurpiowski liczy ponad 30 zabytkowych obiektów drewnianych i kilkadziesiąt obiektów tzw. małej architektury, najstarsze z nich mają ponad 200 lat.

Program spotkania i przebieg wizyty spotkał się z dużym zainteresowaniem i pozytywnymi opiniami uczestników.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas, zaś przedstawicielom Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Kraina Mlekiem Płynąca” za miłe przyjęcie!!!


                                         
                  
                                             
                  
                                         


 

 
 
 
 

Top